Automobilka Škoda zrenovovala první Superb

Automobilka Škoda je pýchou České republiky, i když už dávno patří do obrovského koncernu Volkswagen. I když automobilka Škoda už nepatří Česku, stále má v Mladé Boleslavi své kořeny. A právě v Mladé Boleslavi má také kořeny nejstarší Superb, který kdy byl vyroben. V souvislosti s pětaosmdesátými narozeninami Škody Superb se tento kousek zrenovuje a opět po letech ukáže světu.  

Vozy Škody Superb jsou dnes velice oblíbené a hojně kupované. Lidé jsou toho názoru, že se jedná o takové malé limuzíny za super cenu. Málokdo však ví, že několik Superbů jezdilo po silničních komunikacích ještě dřív, než vůbec byla dokončena jejich výroba. Vůbec prvním Superbem byl vůz, který se proháněl po silničních komunikacích už v roce 1934.  

I když tehdy se za Superb označovaly úplně jiné vozy než nyní, byl to první Superb na světě. Za Superb se v minulosti označovaly vozy komfortní a vozy vyšší třídy, které měly nezávislé zavěšení všech kol a hydraulické brzdy. Právě takových vozidlům letos bude pětaosmdesát let.  

Renovuje se kousek z roku 1946 

Vůbec první Superby se vyráběly v roce 1939, kdy bylo vyrobeno něco přes sto kusů tohoto vozidla. Během války se s výrobou na chvilku přestalo a pak po válce se výrobou pokračovalo. Superb se tehdy vyráběl od roku 1946 až do roku 1949. Slavnostním renovovaným kouskem je ten, který se do garáže svému prvnímu majiteli dostal v září roku 1948.  

Bohužel vůz u majitele nezůstal dlouho, po dvaceti letech provozu byl vyřazen a automobilce Škoda se ho podařilo vykoupit. Ovšem nebyl v dokonalém stavu, proto je nyní zahájena jeho renovace.  

Kde si kousek budete moct prohlédnout? 

Renovován je proto, že bude součástí do prvního zářijového dne letošního roku muzejní sbírky. Je vystavován v rámci expozice, který se týká kvasinkového výrobního závodu. 

Mohlo by se vám líbit...