Dříny jako živý designový prvek patřící na nejednu zahradu

Chcete mít zahradu, kterou se budete moct chlubit? Přejete si, aby oplývala všemi barvami a byla opravdu záviděníhodná? Pak si na ni vysaďte dříny – jedinečný živý designový prvek, který si zamilujete na první pohled.  

Dříny jsou brány jak za stromy, tak za keře. Jejich úkolem je zdobit opravdu celou zahradu, která tak bude krásná i v zimním, nejen v letním období. To nejzajímavější na dřínech je totiž jejich kůra, jež je krásně barevná. Co jakožto pěstitelé také oceníte, tak jejich plody. Ty můžete s klidným svědomím trhat – jsou neobyčejně zdravé.  

Dřín vykvétá od března do dubna 

Pokud bychom měli dřín trochu specifikovat, řekneme, že vykvétá během jara, konkrétně od března do dubna, kdy se na tomto vysokém keři objevují žluté květy. Ty se později rozvíjejí ještě předtím, než dojde k olistění větví.  

Dřínům se daří zpravidla v kamenitých, sušších půdách, jež jsou vyhřívány sluníčkem. U nás je najdeme nejvíce na Moravě, ale také jsou v hojném zastoupení ve středních Čechách.  

Dřínky plné vitaminu C 

Jak již bylo zmíněno, za zmínku stojí jeho plody. Člověk by se jich bál v domnění, že jsou jedovaté, ale v tomto případě je opak pravdou. Takzvané dřínky jsou totiž zcela jedlé a výjimečně zdravé plody, které obsahují opravdu velké množství vitaminu C. Tento vitamin je známý pro svůj um posílit imunitní systém a také podporuje přirozenou tvorbu kolagenu.  

Jaký druh budete pěstovat vy? 

Že vám přijde dřín velmi sympatický? Máte mnoho možností. Existuje totiž několik druhů, které můžete pěstovat. Například svída krvavá je spíše menším stromkem, který vykvétá během května. Svída bílá se zase pyšní neobvyklou, výrazně červenou borkou a roste do výšky asi tří metrů. No a svída výběžkatá krásně mění barvu. Zprvu se pyšní bílými plody, v zimě jsou její holé větve krásně červené. 

Mohlo by se vám líbit...