Jak naučit děti stolovat

Naučit děti stolovat, to není nic snadného. Většinou to rodiče s dětmi bohužel velmi brzy vzdají, ovšem díky tomu se dítě nenaučí stolování ani v pozdějším věku. Každé jídlo dne by se mělo přece sdílet s rodinou – tedy alespoň obědy. Mnohé rodiny však společně po narození dítěte i snídají a večeří, aby si dítě co nejdříve zvyklo na pravidelné stolování a jezení u stolu. Jelikož však opravdu není snadné naučit dítě stolovat, máme pro vás několik tipů, jak na to.  

Nejdříve je nutné zmínit, že musíte investovat do pořádně velkého stolu, kam se vejdou opravdu všichni. Stejně tak investujte do pohodlných židliček, na kterých vydrží sedět i ti nejmenší. Jen tak si budete jisti, že dítě se nebude kroutit, ale že bude spokojeně sedět během celého obědu či večeře.  

Je to o režimu 

Každý rodič by se měl snažit chystat jídlo na stůl zhruba ve stejnou hodinu. Zejména z počátku je pravidelný režim pro dítě velmi důležitý. Dítě se naučí usedat ke stolu automaticky, navíc si tímto i vy pohlídáte své stravování.  

S režimem se také pojí to, že všichni rodiče musí usednout ke stolu s dítětem. Rodiče by rozhodně měli jít příkladem, když budou kolem stolu jen pobíhat, zatímco dítě jí, bude chtít pobíhat taky a nakonec se žádnému stolování nenaučí. Jděte i v tomto příkladem a jezte společně, zabere to pár minut a vy aspoň budete mít jistotu, že jídlo díky nedostatku času nevynecháte.  

Pozor na kritický věk 

Drtivá většina rodičů to vzdává zejména tehdy, kdy děti jsou v takzvaném kritickém věku, tedy kdy mají zhruba dva a půl, tři a půl roku. V tomto období jsou děti velmi aktivní, nevydrží sedět nikde ani minutu. Je proto dobré je při stolování nějak zabavit, povolte jim třeba autíčko nebo panenku. Taktéž jim jejich jídlo nakrájejte a nekrmte je, přece jen je to období, kdy děti chtějí všechno dělat sami.  

Mohlo by se vám líbit...