Luxusní zboží není vždy to nej

Luxus – och to honosné slovo. Co vlastně v sobě takové slovo skrývá?

Je to dobré či špatné označení hodnoty?

Těžko říci, pro každého člověka znamená toto slůvko něco jiného. Jedno je však jisté – luxus ať už hmotný či nehmotný může mít i své stinné stránky.

Například

Žijí mezi námi mnozí lidé, kteří díky svému luxusu ať už zaslouženému nebo ne, jsou nešťastní. Zdá se to jako absurdní? Omyl.

Štěstí je pomíjivé a totéž platí o luxusu.

Někteří pod tímto pojmem vidí peníze, majetek, moc, bohatství, značkové oblečení, drahé jídlo, luxusní restaurace, drahé obleky a večerní róby. Avšak kde je pravda?

Bohatství

Lidé, kteří si vybudovali firmu a obklopují se drahými auty, kupují vily, mají chůvy, kuchařky a služebnictvo se mohou sice zdát bohatí, avšak k čemu je vám bohatství, když nejsou šťastní? Jsou sami, nemají čas na své blízké, rodinu, děti, partnery, domácí mazlíčky na nikoho. Stále jen práce a práce a práce.

Pakliže své bohatství získají, aniž by o něj stáli, například se do bohaté rodiny narodí, ještě nutně neznamená, že jsou nejšťastnějšími lidmi planety. Proč? No, kupříkladu jako děti, to budou mít ve škole těžké. Málo kdo se s ním bude kamarádit a když, tak pro jeho benefity. V pubertě, bude spíše šikanován nebo sám bude někoho šikanovat, aby upoutal pozornost, po které tak touží. Když už je starší, rodiče na něj mají přehnané nároky a očekávají od něj velké věci, protože k jeho rodnému jméno to přeci patří. Takhle to ale nefunguje. Takový člověk nebude dlouhodobě šťastný.

A teď povězte, k čemu je vám ten luxus, bazény, auta – když nemáte nikoho, s kým byste se o to podělil. Mít 5 koupelen ale používat jen jednu. Jsou to zbytečnosti.

Peníze

Člověk, který tvrdě dře na své živobytí a začne se mu převelice dařit, má jen 3 cesty svým životem.

  1. Bude si penízky šetřit, na dovolenou, své vlastní auto, na koupi bytu, na cokoli aby v životě nemusel mít dluhy. Rozvážně bude nakládat se svými finance, nebude své finanční zajištění dávat na odiv a bude pokorný a úžasný člověk.
  2. Svou životní situaci bude všude rozhlašovat a bude mít svět falešných přátel a partnerů, kteří uvidí jen zisk a benefity.
  3. Bude se snažit svůj život ukočírovat, ale nakonec ho peníze pohltí a zblázní se. Začne utrácet, kam přijde. Zbytečně kupovat drahé jídlo, chodit do restaurací, i když doma má jídla dost. Takový člověk si neváží maličkostí ba dokonce je ani nevnímá. Svět kolem sebe, přírodu. Vidí jen své ego a to, jakým způsobem by ho dal lidem na odiv. Chce ukazovat světu, že ON na to má.

Oblečení a materiální statky

Žijí mezi námi i takoví lidé, kteří přemýšlejí tak, že když své „bohatství“ budou dávat světu na odiv, budou lepšími lidmi, budou důležitější a váženější. Avšak takoví lidé jsou mnohdy nepříjemní, nervózní a roztěkaní. Jsou totiž zadlužení. Své vydělané peníze ihned utrácení za značkové oblečení, značkové spodní prádlo, drahé hodinky a šperky a v neposlední řadě za drahý sportovní vůz. Protože takový člověk je přeci NĚKDO.

Jednu věc však takový člověk nedomýšlí, je zadlužený, penízky se rozkutálí tak rychle, jak to jen jde. A co mu zůstane? Splátkové kalendáře, faktury, půjčky a termíny do kdy penízky musí zaplatit. A pak není divu, že takový člověk je neustále nervózní a vlastně si to své „bohatství“ pro oči ostatních ani neužijí.

Závěrem

Luxus je krásná věc, když je všeho s mírou.

Mohlo by se vám líbit...