Plastický chirurg musí být i zdatný psycholog

Co kraj, to jiný vkus a jiný mrav…platí to i v estetické medicíně a plastické chirurgii. Jak se liší výkony a požadavky pacientek u nás a v zahraničí? A jakým směrem se vůbec plastická chirurgie posunula za posledních dvacet let? Pořád je liposukce a zvětšení prsou tak žádané? O tom všem se dočtete v rozhovoru s předním českým plastickým chirurgem, MUDr. Miroslavem Velikým.

Máte dlouholeté zkušenosti jak se studiem, tak i prací v zahraničí (Francie, Velká Británie, USA). Liší se práce plastického chirurga v Americe ve srovnání s evropským pojetím? Liší se i vnímání a preference samotných pacientek v jednotlivých zemích?

Ano, liší se. Řekl bych, že američtí kolegové mají o něco víc sebevědomí než ti evropští. Kolikrát s pýchou prezentují výsledky, které by v Evropě nebyly označeny za zdařilé, a jedním dechem dodávají, že rovnou počítají s dalšími opravami – že to k tomuto oboru prostě patří a hlava je z toho nebolí. Když chce pacient korekce u nás, chirurg pracuje na první dobrou. Vnímání a preference pacientek se pak liší jak časově, tak i regionálně. V Americe stále „letí“ kulaté implantáty a anatomický, přirozenější tvar implantátů jim zas až tak moc neříká.

Můj přítel, londýnský plastický chirurg Patrick Mallucci říká, že často, když prezentuje výsledky augmentací s anatomickým implantátem, Američané kroutí hlavou a říkají, že implantát tam přece není vidět. Měřítka ideálu krásy jsou tam jednoduše jiná.

V čem vidíte největší přínos ve vývoji plastické chirurgie během posledních let?

Pokud pominu úspěchy rekonstrukční chirurgie typu transplantace ruky či transplantace obličeje, což bylo ještě před 20 lety nemyslitelné, tak v estetické chirurgii je to nepochybně technologický vývoj, který nám přinesl nové materiály a tím rozšířil spektrum výkonů a jejich indikací. V posledních letech přichází stále nové druhy gelu v silikonových implantátech, nové typy povrchů prsních implantátů, a objevily se i novinky v oblasti  liftingových nití, ošetření tukové tkáně a tkáňových výplní.

Jednou z vašich hlavních specializací je zvětšení prsou, pro které jste pacientkami vyhledáván. Co je “tajemstvím” vašeho úspěchu a spokojenosti klientek?

Preferuji spíše přirozený tvar prsu, což často znamená použití anatomického implantátu a objemu, který by měl být proporcionální ke zbytku těla. Pokud jedno nebo druhé není splněno, je vidět, že prsa nejsou přirozená. A to nepovažuji za hezký výsledek, i když to často požadavkem dam je, zejména těch mladších věkových kategorií. Pokud si žena nechá u konsultace poradit, téměř vždy se dostáváme k mírnění požadavků na velikost implantátu a vždy připomínám, že platí – větší implantát, větší starost, menší implantát, menší starost.

Do jaké míry musí plastický chirurg být i psychologem?

Je to velmi důležité. I když se ale mnohdy snaží, může se stát, že ani zkušený chirurg za krátkou konzultaci ne zcela odhadne. Při počátečních konzultacích je ale naladění se na povahu, psychický stav a postoje pacientky skutečně zásadní. Cílem je vždy uspokojit požadavky, a zároveň dospět k esteticky i zdravotně rozumnému výsledku.

 

MUDr. Miroslav Veliký

MUDr. Miroslav Veliký

Osobní konzultace tak skutečně nejsou „jen“ letmým seznámením s operatérem, který zrealizuje vaše touhy a přání. Je to čas, který investuje do vlastní jistoty – že váš lékař má přehled jak o vašem zdravotním stavu, tak i o vašich detailních proporcích, celkové životní situaci, a hlavně – o důvodech, které vás k zákroku vedou. To vše potřebuje k tomu, aby mohl na základě svých zkušeností dosáhnout kvalitního výsledku. Sám Dr. Veliký, který se specializuje na augmentace prsou na klinice Mediestetik, proto ke konzultacím nabádá a je otevřen i opakovaným setkáním tak, aby pacientky měla naprostou důvěru a jistotu v jeho práci. Uvažujete i vy o zvětšení poprsí? Vykročte za svým snem a začněte u konzultací!

Mohlo by se vám líbit...