Pozor na výměnu tlumičů. Co nikdy nedělat?

Tlumiče do auta jsou důležitou součástí každého vozidla. Zajišťují správný kontakt kol s vozovkou, ale také optimální jízdní vlastnosti každého auta. Při výměně tlumičů si vždy musíte dát pozor na to, abyste postupovali správně. Jak na to?  

Tlumiče mají zásadní roli 

Právě tlumiče do auta mají pro vaše vozidlo nezastupitelnou roli. Bez nich by nebyl pohyb na vozovce možný. Auto by nekontrolovatelně skákalo na vozovce, o bezpečné jízdě by nemohla být ani řeč. Tlumiče Audi i všech ostatních aut jsou vždy zodpovědné za optimální přilnavost pneumatik k silnici. Správné fungování tlumičů je zcela zásadní pro bezpečný provoz na pozemních komunikacích. Správně fungující tlumiče se starají o bezpečnou jízdu všech členů posádky.  

Kdy je nutno tlumiče měnit?  

Tlumiče do auta se mění zhruba každých ujetých 80 tisíc kilometrů. Ve většině případů je ale nutné přistoupit k výměně již dříve, jelikož se auto pohybuje také na málo udržovaných cestách plných výmolů a dalších nerovností na vozovce. O tom, že jsou tlumiče poškozené, vás informuje servisní technik vašeho vozu při každoroční prohlídce auta. Pokud tlumiče nefungují správně, poznáte to také na chování vašeho vozu.  

Nebezpečné chování auta 

Když jsou tlumiče do auta již opotřebované, prodlužuje se brzdná dráha vašeho vozu. Auto také nedrží na vozovce, proto během jízdy takzvaně plave. Někdy se dokonce vychýlí ze svého směru jízdy. Při opotřebovaných tlumičích vám hrozí aquaplaning. Cítíte také vibrace na volantu, které jasně napovídají o nutnosti okamžité výměny tlumičů. Auto se v zatáčkách nebezpečně naklání.  

Pozor na správnou výměnu 

Tlumiče se vždy musí měnit po párech, tedy na aktuální nápravu. Tlumiče se vždy mění pod zatížením v provozní hmotnosti vozidla. K výměně je potřeba použít speciální nástroj, kterým je stahovák pružin. Nikdy tlumiče nevyměňujte na zvedáku s odlehčenými nápravami.  

Aby došlo ke správné výměně tlumičů, nesmíte auto zvedat na zvedák.  

Mohlo by se vám líbit...