Řidiči pozor. Schválily se nové tresty

Po českých silničních komunikacích se denně prohání stovky, ne-li tisícovky řidičů. V posledních letech však také výrazně přibývá dopravních nehod, které jsou zaviněny například používáním mobilu za volantem nebo nepřiměřenou rychlostí. I to ostatně vedlo strážníky k zavedení daleko horších trestů, než na jaké jsme byli zvyklí donedávna.  

Před nedávnem začaly platit nové postihy za přestupky, kterých se řidiči na silničních komunikacích dopustí. Ministerstvo dopravy se konkrétně zaměřilo především na piráty silnic, ale také na jedince, kteří se nezdráhají za volantem používat mobilní telefon.  

Bodový systém má tři sazby 

Nově se řidiči mohou setkávat s konkrétně třemi sazbami, a to tedy se sazbami 2, 4 a 6. Policie je bude udělovat podle závažnosti prohřešku, kterého se řidič dopustí při jízdě na silničních komunikacích. Co však zůstává beze změny, tak je to, že se řidičský průkaz neodebere, pakliže nepřijdete o dvanáct bodů. To však neplatí u začínajících řidičů, kteří mají doklady takzvaně na zkoušku (ty jim mohou být odebrány, pokud ztratí během dvou let šest bodů).  

Po vzoru západních zemí 

Dalo by se říct, že ministerstvo dopravy se inspirovalo západními zeměmi. Ty se již v minulosti zaměřili především na piráty silnic, kterých se u nás nachází hned celá řada. Právě piráty silnic se dopouští těch největších prohřešků, jako je překročení rychlosti nebo alkohol za volantem. Právě na ty se police bude zaměřovat především, a právě těm hrozí vysoké postihy.  

Některé pokuty se zpřísňují 

Je třeba také konstatovat, že se zpřísňuje hned celá řada pokut. Například za nepovolené vjetí na železniční přejezd nehrozí jen pětitisícová pokuta, ale rovnou pětadvacetitisícová pokuta. A to je opravdu znatelný rozdíl, díky kterému si jistě budou řidiči dávat větší pozor.  

Kromě toho se zavádí povinnost nosit vestu, když vystupujeme z auta do silnice. A je samozřejmě také zakázáno parkování na chodníku.  

Mohlo by se vám líbit...