Už jste si nechali vyšetřit znaménka a pihy?

Dlouhé léto nám jistě přineslo spoustu pozitiv. Sluneční záření má například prokazatelný vliv na naší psychiku. Díky teplu a slunečnímu svitu bychom se měli cítit šťastnější. Stinnou stránkou slunečních paprsků je ale riziko rakoviny kůže. Obzvláště po dlouhém a teplém létě, jako bylo to letošní, bychom si měli nechat vyšetřit znaménka a pihy.

 

Znaménka si vyfoťte

Pihy a znaménka by si měl hlídat každý z nás. Samovyšetření patří k samým základům péče o tělo. Podobně jako provádíme samovyšetření prsu, bychom měli hlídat i naši kůži. Zaměřit se musíme především na změnu znamének. Jestliže rostou, mění tvar nebo barvu, musíme být na pozoru a vyhledat lékaře! Jak ale poznáme, že se znaménko mění? Nejlepší metodou je si kůži vyfotit a po čase porovnat. Preventivní vyšetření bychom měli doma provádět ideálně každý měsíc!

 

Jen lékař určí, jestli se znaménko odstraní

Většina znamének nebo pih nebezpečná není. Obecně ale platí, že bychom měli věnovat větší pozornost těm útvarům, které jsou velké a vypouklé. Na prevenci se také musí víc zaměřit ti z nás, kteří mají pro vznik rakoviny kůže genetické dispozice nebo ji už jednou prodělali. Co když jsme zjistili, že se nám znaménko nebo pihy opravdu mění? Vyhledat odborníka. Lékaři nám znaménko vyšetří a rozhodnou, jestli je třeba odstranit.

 

Dermatologové znaménka odstraní laserem

Návštěvu dermatologických specialistů bychom v žádném případě neměli odkládat. Na klinice Mediestetik lékaři pracují s frakčním ablativním laserem Candela CO2®. Kromě znamének umí laserem odstranit i pihy, bradavice a další výrůstky. Naštěstí nejde o nijak složitý zákrok. Dermatologové odstraní znaménko jen v lokální anestezii a za několik minut. Ošetřené místo se zpravidla zahojí do týdne. Bezprostředně po zákroku je lepší nebýt na přímém slunci a ošetřené místo nenamáčet.

Mohlo by se vám líbit...