Zpestřete si home office živými rostlinami, budete se cítit skvěle

Koronavirus mnoho z nás přiměl k tomu, abychom si zřídili kancelář doma. Někteří si mohou dovolit luxus vlastní pracovny, jiní musí vzít za vděk místem u jídelního stolu nebo v obýváku. Všichni si ale můžeme naše okolí zpestřit živými rostlinami, které vám mohou zlepšit nejen náladu a pracovní výkon, ale také zdraví. 

Zbavte se stresu a úzkosti 

I pouhý pohled na květiny a rostliny ve vás vyvolá pocit klidu a vyrovnanosti. Lidé se rádi nechají unést krásou květin, které lahodí našim smyslům. Přítomnost rostlin pomůže snížit hladinu stresového hormonu kortizolu v organizmu. Vědecké studie prokázali že lidé, kteří pracují v prostředí vybaveném rostlinami, se cítí klidnější a vyrovnanější. 

Posilujete imunitní systém 

Zlepšením vaší duševní kondice si zajistíte zdravý spánek, který přímo souvisí s kvalitou vašeho imunitního systému. Kromě toho vylučují rostliny fytoncidy. Jedná se o antimikrobiální látky, které se šíří vzduchem a posilují odolnost našeho organizmu proti různým bakteriím a zánětům. 

Zlepšete produktivitu 

Vědecké studie prokázaly, že rostliny v kanceláři a na pracovišti mohou zmírnit únavu až o 38 %. Pokud se přistihnete, že klimbáte nad počítačem, nebo se v průběhu dne cítíte demotivovaní a těžko se soustředíte, kousek živé přírody ve vašem okolí tyto nežádoucí příznaky zmírní. 

  • Rostliny rozbijí monotónnost kanceláře a oživí barvami jinak celkem nudný prostor 
  • Využijete přirozené schopnosti rostlin čistit vzduch 
  • Různé odstíny zelené barvy svěžích listů rozjasní váš den a pomohou vám se soustředit 

Rostliny zlepšují kvalitu vzduchu 

V centru většího města to s kvalitou vzduchu zřejmě nebude slavné. Rostliny v bytě fungují jako filtr vzduchu. Pokud se částečky znečištění dostanou do vnitřních prostor, jen tak se jich nezbavíte. Rostliny vám pomohou prostor od škodlivých látek vyčistit. Vědci se shodují, že rostliny mohou odstranit až 85 % škodlivin. 

Pokud žijete uprostřed města, snadno ztratíte nepozorovaně kontakt s přírodou. Den za dnem strávený v prostředí s umělým osvětlením a monotónními odstíny šedi, kde každý pořád někam spěchá, mohou vést ke stresu a k pocitům smutku. Rostliny oživí vaši kancelář a dodají vám novou energii. 

Mohlo by se vám líbit...