Jak si vybudovat finanční polštář v nejisté době

Co bejvávalo, už není. Co bude, se neví. Něco podobného se zpívá ve známé české písničce, která se mnoha z nás dostala do uší ve chvíli, kdy se ekonomická situace začala hroutit. Podle mnoha odborníků nás čekají nejisté časy, proto bychom se měli obrnit nejen trpělivostí a vytrvalostí, ale také penězi. Jenže jak vybudovat finanční polštář, pokud zatím vybudovaný není?

Prodejte to, co nepotřebujete

Jednou z možností je zvýšit váš příjem, a to tím, že prodáte to, co nepotřebujete. Udělejte si doma takovou inventuru, která vám prozradí, co nutně k životu potřebujete a čeho se můžete s klidným svědomím zbavit. Nejen, že nebudete skladovat zbytečnosti, ale také si něco málo i vyděláte. Nebo málo – když svolíte k výkupu auta, nebude to tak malá částka, se kterou z prodeje odejdete.

Samozřejmě ale nemusíte prodávat nutně automobil, může to být také elektronika, kuchyňské vybavení, oblečení, hračky po dětech či cokoliv jiného a podobného.

Udělejte si inventuru svých výdajů

Abyste si vybudovali pevný finanční polštář, neměli byste se pouštět pouze do inventury toho, co vlastníte, ale také toho, za co vlastně každý měsíc utrácíte. Na mysli máme inventuru výdajů. Zjistěte, jaké jsou vaše každoměsíční příjmy a také každoměsíční výdaje a dle toho určete, jestli utrácíte adekvátně, případně jestli nevyhazujete peníze oknem.

Velmi často se stává, že přijdete na to, že utrácíte za věci, které reálně nepotřebujete. A tím můžete přinést nemalou částku do vašeho finančního rozpočtu.

Odkládejte si deset procent z příjmů

A ve výsledku nezapomínejte na staré známé pravidlo toho, že si máte odkládat alespoň deset procent z vašich příjmů. Je to částka velmi přijatelná, kterou není těžké ušetřit. Ovšem musíte mít odhodlání si takovou částku opravdu pravidelně odkládat.

Mohlo by se vám líbit...