Žaluzie jsou mezi námi už 200 let. Milujeme je i dnes

Mnohé věci v současné době bereme doslova jako samozřejmost. K těmto věcem patří například i žaluzie, konkrétně vnitřní žaluzie, které u nás tak zdomácněly, že je nebereme jako samostatnou věc. Spíše je bereme právě jako samozřejmost, a to jsme jim nedávno mohly gratulovat k jejich životnímu jubileu. Věděli jste, že vnitřní žaluzie letos oslavily dlouhých dvě stě let? I když jsou to opravdu už staré dámy, stejně je milujeme i dnes. Jedná se totiž o praktické vybavení našich domácností.  

Jak již bylo zmíněno, žaluzie u nás doslova zdomácněly. Jen málokdo si bez nich dokáže představit svůj život. Většinou v našich domácnostech vydrží dlouhá léta, po nějaké době však potřebují svou obměnu, pokud je s nimi třeba zacházeno špatně.  

Jejich historie sahá až do počátku 19.století 

A jak také už bylo zmíněno, žaluzie v nedávné době oslavily rovných 200 let. Takové jubileum by jim tipoval jen málokdo. Jejich počátek se tak datuje až do počátku 19.století, kdy je poprvé představil světu francouzský truhlář Cochot, který si je také nechal patentovat. Právě on je tvůrcem vnitřních žaluzií, které mají polohovatelné a také otočné lamely.  

Právě panu Cochotovi můžeme dnes děkovat, že vymyslel něco, co je tím nejjednodušším způsobem, jak si uchovat své soukromí. Navíc nás žaluzie chrání i před slunečními paprsky nebo dokonce zabraňují tomu, aby místnosti nebyly v horkém létě přehřáté.  

Jak šel čas s žaluziemi 

I žaluzie jsou věc, která se s postupem času zdokonalovala a zlepšovala. Nejdříve se samozřejmě štelovaly ručně, později však přišly nejrůznější vychytávky a rázem se tak s žaluzií staly elektricky ovládané žaluzie nebo také žaluzie na baterky, které vydrží i několik dlouhých měsíců.  

V současné době jsou žaluzie také designovým doplňkem, na který nedá dopustit celá řada z nás. Určitě i vy máte ve svém interiéru žaluzie, které vám slouží buď jako designový prvek, nebo jsou praktickou součástí vaší domácnosti. 

Mohlo by se vám líbit...