Nejprodávanější auta v Česku za leden až září 2026 vede Škoda Octavia se 14 262 registrovanými kusy a mezi značkami Škoda s 67 843 auty, tedy s podílem 36,32 % trhu. Vyplývá to ze statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA), kterou svaz zveřejnil 6. října 2026. Celkem se v Česku za prvních devět měsíců roku 2026 zaregistrovalo 186 770 nových osobních aut, o 2,38 % víc než ve stejném období roku 2025.

Ve zkratce
- Za leden až září 2026 se v ČR zaregistrovalo 186 770 nových osobních aut, meziročně o 4 333 kusů víc (+2,38 %).
- Nejprodávanějším autem je Škoda Octavia (14 262 kusů), následují Škoda Kodiaq (10 582) a Škoda Karoq (9 326).
- Prvních sedm míst v žebříčku modelů obsadila Škoda, první cizí model je Hyundai i30 na osmém místě.
- Mezi značkami vede Škoda (67 843 aut), za ní jsou Volkswagen, Hyundai a Toyota.
- SUV tvoří 56,05 % všech registrací, tedy 104 682 aut.
- Elektromobily mají podíl 7,39 %, hybridy včetně plug-in 29,6 % a všechny alternativní pohony dohromady 38,58 %.
Kolik se prodá nových aut v Česku
Za leden až září 2026 se v Česku zaregistrovalo 186 770 nových osobních automobilů, zatímco ve stejném období roku 2025 jich bylo 182 437. Trh tedy vzrostl o 4 333 kusů, což podle SDA odpovídá růstu o 2,38 %. Samotné září 2026 ale skončilo meziročním poklesem o 10,65 %. Svaz ve své tiskové zprávě zároveň upozorňuje, že v září výrazně posílily elektromobily, které v tom měsíci tvořily 11,21 % všech registrací nových osobních aut.
Kdo nová auta kupuje
Tři čtvrtiny nových aut v Česku nekupují soukromé osoby, ale firmy. Podle SDA připadlo za leden až září 2026 na firemní registrace 75,1 % a na soukromé zákazníky 24,9 %. Žebříček modelů proto do velké míry odráží výběr firemních zákazníků, nejen domácností. Pořadí tedy ukazuje, co se na českých silnicích objevuje nejčastěji, ne nutně to, co volí rodiny.
Nejprodávanější auto v ČR: žebříček modelů
Nejprodávanějším autem v Česku za leden až září 2026 je Škoda Octavia se 14 262 registracemi a podílem 7,64 % trhu. Proti stejnému období roku 2025 si polepšila o 350 kusů a udržela první místo. Druhá Škoda Kodiaq přidala nejvíc ze všech modelů v první desítce, o 2 423 kusů, a posunula se ze čtvrtého na druhé místo. Celá první sedmička patří mladoboleslavské značce, cizí modely začínají až osmou příčkou.
| Pořadí | Model | Leden až září 2026 | Leden až září 2025 | Rozdíl (ks) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Škoda Octavia | 14 262 | 13 912 | +350 |
| 2 | Škoda Kodiaq | 10 582 | 8 159 | +2 423 |
| 3 | Škoda Karoq | 9 326 | 8 345 | +981 |
| 4 | Škoda Kamiq | 8 941 | 8 715 | +226 |
| 5 | Škoda Scala | 7 929 | 6 966 | +963 |
| 6 | Škoda Fabia | 7 580 | 7 541 | +39 |
| 7 | Škoda Superb | 4 343 | 4 832 | -489 |
| 8 | Hyundai i30 | 3 989 | 5 602 | -1 613 |
| 9 | Hyundai Tucson | 3 980 | 4 912 | -932 |
| 10 | Toyota Corolla | 3 369 | 4 355 | -986 |
Kdo roste a kdo ztrácí
Z první desítky meziročně rostlo šest modelů Škoda, ztrácely Superb a všechny tři cizí modely. Hyundai i30 přišel o 1 613 registrací, Toyota Corolla o 986 a Hyundai Tucson o 932. Hned za desítkou stojí Dacia Duster, Škoda Enyaq a Dacia Bigster. Výkon motorů se v cenících často uvádí v kilowattech, a kdo chce srovnávat s koňmi, pomůže mu přepočet kW na koně.
Nováčci ve druhé desítce
Ve druhé desítce žebříčku SDA se objevilo několik modelů, které o rok dříve v čele nebyly. Jaecoo 7 se s 2 012 registracemi dostal na 16. místo, ve stejném období roku 2025 měl 596 kusů. Kia K4, kterou statistika za rok 2025 vůbec neuvádí, má 1 885 registrací a 18. místo. Volkswagen Tayron vyskočil na 20. místo s 1 714 kusy proti 780 o rok dříve.
Nejprodávanější značky aut v Česku
Nejprodávanější značkou aut v Česku je za leden až září 2026 Škoda s 67 843 registrovanými osobními auty a podílem 36,32 %. Proti roku 2025 přidala 5 583 kusů a její podíl na trhu vzrostl z 34,13 %. Druhý Volkswagen s 13 712 auty se posunul ze čtvrtého místa, Hyundai a Toyota naopak meziročně ztratily.
| Pořadí | Značka | Leden až září 2026 | Podíl | Leden až září 2025 | Rozdíl (ks) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Škoda | 67 843 | 36,32 % | 62 260 | +5 583 |
| 2 | Volkswagen | 13 712 | 7,34 % | 12 199 | +1 513 |
| 3 | Hyundai | 11 879 | 6,36 % | 15 403 | -3 524 |
| 4 | Toyota | 11 390 | 6,10 % | 13 108 | -1 718 |
| 5 | Dacia | 7 569 | 4,05 % | 8 190 | -621 |
| 6 | Kia | 6 542 | 3,50 % | 8 557 | -2 015 |
| 7 | Ford | 6 045 | 3,24 % | 6 186 | -141 |
| 8 | Mercedes-Benz | 5 871 | 3,14 % | 6 203 | -332 |
| 9 | BMW | 4 511 | 2,42 % | 4 334 | +177 |
| 10 | Renault | 4 193 | 2,25 % | 4 982 | -789 |
Největší ztráty v první desítce
Nejvíc registrací meziročně ztratil Hyundai, o 3 524 kusů, a s ním i Kia, která přišla o 2 015 aut a klesla z pátého na šesté místo. Toyota registrovala o 1 718 aut méně. Z první desítky značek rostly jen Škoda, Volkswagen a BMW. Ať jde o jakoukoli značku, palubní displeje nových aut používají podobné symboly, jejich význam shrnuje přehled kontrolek v autě a jejich barev.
Čínské značky ve statistice SDA
Čínské značky v žebříčku SDA za leden až září 2026 výrazně rostou, i když jejich objemy jsou zatím malé. Omoda/Jaecoo, kterou SDA vede jako jednu značku, zaregistrovala 4 127 aut proti 952 o rok dříve a posunula se z 25. na 11. místo, těsně za Renault. MG má 2 511 aut a meziročně ztratila 1 175 kusů. Chery se dostala z 3 na 1 124 registrací, BYD z 123 na 877, Baic z 90 na 519 a Leapmotor z 30 na 431.
Nejprodávanější SUV auta v Česku
Nejprodávanějším SUV v Česku je za leden až září 2026 Škoda Kodiaq s 10 582 registracemi, za ním jsou Škoda Karoq (9 326) a Škoda Kamiq (8 941). SUV jsou zdaleka nejsilnější obchodní třídou: podle SDA tvoří 104 682 aut, tedy 56,05 % všech nových osobních aut. Na druhém místě je nižší střední třída s 23 139 auty (12,39 %), kam patří i Octavia, dál následuje střední třída se 17 867 auty a malé vozy s 15 132 kusy. Pokud chcete za větší auto zapřáhnout vozík, podle hmotností z technického průkazu ověříte, jaký přívěsný vozík na řidičák B smíte táhnout.
Kompaktní SUV: třída C-SUV
Nejpočetnější skupinou SUV jsou kompaktní modely, které SDA řadí do třídy C-SUV. Za leden až září 2026 jich bylo 77 538. Kromě trojice Škoda zde vede Hyundai Tucson (3 980), elektrická Škoda Enyaq (2 227), Dacia Bigster (2 208), Volkswagen Tiguan (2 036) a Jaecoo 7 (2 012). Svaz do této třídy řadí i Škodu Kamiq. V kufru SUV často jezdí i zvířata, pravidla shrnuje článek o tom, jak zvládnout přepravu psa v autě.
Malá a velká SUV
Mezi malými SUV (třída B-SUV, celkem 19 613 aut) vede Dacia Duster s 2 424 registracemi, za ní jsou Toyota Yaris Cross (1 734), MG ZS (1 435), Suzuki S-Cross (1 360) a Toyota C-HR (1 239). Ve třídě velkých SUV (D-SUV) se za stejné období zaregistrovalo jen 2 723 aut. Vede Volvo XC90 s 885 kusy, druhý je Volkswagen Touareg (675) a třetí elektrický BYD Sealion 7 (208), před elektrickou Škodou Peaq se 162 kusy.
Elektromobily, hybridy a plug-in: podíl pohonů
Elektromobily tvořily za leden až září 2026 v Česku 7,39 % registrací nových osobních aut, tedy 13 806 kusů, a meziročně jich přibylo o 35,62 %. Benzin zůstává jasně nejčastějším palivem s podílem 64,90 %, nafta má 20,41 %. Podle SDA ale pokračuje růst alternativních pohonů, mezi které svaz počítá elektromobily, hybridy, LPG a další. Dohromady jich bylo 72 057, což je podíl 38,58 % a meziroční růst o 13,49 %. U naftových motorů souvisí údržba i s filtrem pevných částic, kterému se věnuje přehled, co umí dekarbonizace motoru.
Hybridy a plug-in hybridy
Hybridních aut se za leden až září 2026 zaregistrovalo 55 287, o 13,63 % víc než o rok dříve, a na celkových registracích se podílejí 29,6 %. Z hybridů je 83 % klasických, tedy bez možnosti dobíjení ze zásuvky, a 17 % plug-in hybridů. Plug-in hybridů bylo 9 458 a meziročně jich přibylo o 21,21 %. Podíl benzinových aut bez jakékoli hybridní techniky klesl podle SDA na 43,55 %, u nafty na 17,86 %.
| Palivo nebo pohon | Počet aut | Podíl |
|---|---|---|
| Benzin | 121 213 | 64,90 % |
| Nafta | 38 116 | 20,41 % |
| Elektro | 13 806 | 7,39 % |
| Benzin a elektro | 9 217 | 4,93 % |
| Benzin a LPG | 4 163 | SDA neuvádí |
| Nafta a elektro | 241 | SDA neuvádí |
Září jako zlom pro elektromobily
Samotné září 2026 bylo pro elektromobily výrazně silnější než průměr celého období. Podle tiskové zprávy SDA tvořily v září 11,21 % registrací nových osobních aut, zatímco za celých devět měsíců je to 7,39 %. Svaz zářijové posílení elektromobilů zdůrazňuje i proto, že celkový trh v tom měsíci meziročně klesl o 10,65 %. Nejvýš postavenými čistě elektrickými modely v celkovém žebříčku jsou Škoda Enyaq (2 227 kusů, 12. místo), Škoda Elroq (1 984, 17. místo) a Tesla Model Y (1 457, 24. místo).
Co ze žebříčku registrací plyne
Statistika SDA za leden až září 2026 ukazuje trh, který mírně roste, ale mění složení. Škoda drží víc než třetinu registrací a posiluje, SUV tvoří víc než polovinu trhu a alternativní pohony se blíží čtyřiceti procentům. Pokud nové auto pořizujete, po prvním přezutí se vyplatí znát správný utahovací moment kol podle údajů výrobce.
Pět věcí, které čísla SDA ukazují
- Škoda má sedm z deseti nejprodávanějších modelů a podíl 36,32 % trhu.
- Škoda Octavia zůstává nejprodávanějším autem, Kodiaq si meziročně polepšil nejvíc.
- SUV tvoří 56,05 % registrací, nejvíc jich je v kompaktní třídě C-SUV.
- Elektromobily rostou o 35,62 % a v září 2026 tvořily 11,21 % registrací.
- Čínské značky rostou rychle, Omoda/Jaecoo je s 4 127 auty na 11. místě.
Kdo kupuje auto a nemůže na registr dorazit osobně, vystaví zmocněnci plnou moc k přepisu vozidla s úředně ověřeným podpisem.
Časté otázky
Jaké je nejprodávanější auto v ČR?
Nejprodávanějším autem v Česku je Škoda Octavia, která měla za leden až září 2026 podle Svazu dovozců automobilů 14 262 registrací. Druhá byla Škoda Kodiaq s 10 582 kusy a třetí Škoda Karoq s 9 326 kusy. Octavia byla první i ve stejném období roku 2025, kdy měla 13 912 registrací.
Jaká jsou nejprodávanější auta v Česku za rok 2026?
Za leden až září 2026 jsou nejprodávanějšími auty v Česku Škoda Octavia, Kodiaq, Karoq, Kamiq, Scala, Fabia a Superb, které obsadily prvních sedm míst. Na osmém a devátém místě je Hyundai i30 a Hyundai Tucson, desátá je Toyota Corolla.
Jaké je nejprodávanější SUV v Česku?
Nejprodávanějším SUV v Česku je Škoda Kodiaq s 10 582 registracemi za leden až září 2026. Za ním následují Škoda Karoq a Škoda Kamiq, první SUV jiné značky je Hyundai Tucson s 3 980 kusy. SUV dohromady tvoří 56,05 % všech nových osobních aut.
Které značky aut se v Česku prodávají nejvíc?
Nejvíc se v Česku prodává Škoda, která za leden až září 2026 registrovala 67 843 nových osobních aut a má podíl 36,32 %. Následují Volkswagen s 13 712 auty, Hyundai s 11 879, Toyota s 11 390 a Dacia se 7 569 auty. Do první desítky patří ještě Kia, Ford, Mercedes-Benz, BMW a Renault.
Kolik se v Česku prodá nových aut za rok?
Za leden až září 2026 se v Česku zaregistrovalo 186 770 nových osobních aut, o 2,38 % víc než ve stejném období roku 2025. Celoroční součet za rok 2026 bude známý až po prosincové statistice SDA.
Kolik elektromobilů se v Česku prodá?
Za leden až září 2026 se v Česku zaregistrovalo 13 806 nových elektromobilů, což je 7,39 % všech nových osobních aut. Meziročně jich přibylo o 35,62 %. Samotné září 2026 bylo pro elektromobily nejsilnější, jejich podíl v tom měsíci dosáhl 11,21 %.


