Podsvícení podvozku auta je zakázáno

Mít LED podsvícení či nasvícení svého vozu by se přál každý řidič, který má rád tuning, nebo má zálibu ve sportovních autech.

Ovšem takové LED zářivky a NEON osvětlení na podvozku auta si může přát i obyčejný člověk, který má rád barvičky.

Je to však legální?

Nutno podotknout, že v případě, že vás chytí policejní hlídka. S největší pravděpodobností pojede domů chudší o několik tisíc. Pokuta za porušení zákazu je v aktuálním sazebníku 2 000 Kč.

V dnešní době se může stát i to, že vás za neschválený díl nejen že můžou pokutovat, ale mohou vás vyhodit i z STK kontroly. Protože, všechny díly, které na váš automobil přidáte, musejí být homologovány.

Smutná zpráva

Neonové osvětlení podvozku, které by nějakým způsobem prošlo atestem a homologací pro naši Evropskou Unii snad ani neexistuje.

Vychytávka

Je pravdou, že žádné neony viditelné na podvozku být nesmí v případě pohybu nebo stání na pozemní komunikaci. Pakliže, si je ale budete regulovat zevnitř vozu a vždy při jízdě nebo stání vypnete, teoreticky by vám nikdo neměl nic říct.

Upozornění

Bohužel však stanovisko je takové, že jednoduše řečeno po silnici s rozsvícenými neony jezdit nemůžete. Takže pokud to chcete vyloženě kvůli tomu ukázat se večer ve městě, je to zbytečná investice.

Pokud to máte vyloženě jen na nějaké srazy a tuningové akce, směle do toho. Existuje spousta internetových stránek, kde se podobné doplňky dají sehnat i za dobrý peníz.

Proč je to zakázáno?

Mnozí z vás si říkají, že je to hloupost, protože NEONY žádným způsobem neoslňují, když se správným způsobem umístí. Ale bohužel nejde vůbec o to, zda okolní řidiče oslňují nebo ne. Jde o to, že zákonem je osvětlení vozu jasně definováno.

Jediné povolené osvětlení je bílé, žluté dopředu, červené dozadu, žluté pro blinkry a bílé pro couvání. Pakliže jsou barvy dány, je těžké nějakým způsobem zákon obejít legální cestou.

Mohlo by se vám líbit...