Jak vybělit oblečení, aby opět vypadalo jako nové? Tip pro každou hospodyňku

Mnoho z nás miluje bílé oblečení. Ovšem opravdu bílé zůstane snad jen první den nákupu. Jakmile se v něm párkrát projdeme, několikrát dostane zabrat v pračce a bělost je ta tam. Nejhůře to odnáší oblast podpaží u triček, kde za to mohou především deodoranty a pot. Hotovou katastrofou pak jsou ale bílé ponožky. Ty do sebe dostanou špínu na trvalo snad už během pár prvních kroků po koberci. Přitom nemusíte mít doma neuklizeno, prostě prach a tření o další barevný materiál dělají s bílou barvou své. 

Komerční prostředky obvykle nefungují 

V obchodech se prodávají prostředky na bělení prádla, na skvrny od potu a další těžce odstranitelné skvrny. Hlavně děti mají repertoár skvrn snad nevyčerpatelný a jistě znáte, jaká veškerá překvapení vám dokáží z venku na oblečení donést. Kdo někdy vyzkoušel některé z prostředků v drogeriích, tak jistě ví, že prakticky žádné z nich nefungují. Dílčí nečistoty některé odstraní, ale bílé prádlo už nikdy nevypadá jako nové. 

Bělíme prádlo svépomocí 

Využít k bělení prádla lze naštěstí také jiné metody, než je komerčně dostupná chemie. Tak třeba kyselina boritá, kterou zakoupíte v lékárně. Postačí 10 gramů kyseliny na 10 litrů vody. Namočte prádlo do výsledné směsi a nechejte působit po dobu 2 hodin. Roztok pronikne hluboko do vláken tkaniny a nedá šanci ani zapraným skvrnám.  

Další možností je smíchání 200 gramů kvalitnějšího pracího prášku s několika krystaly manganistanu draselného a 10 litry vody. Krystaly však nejprve předem rozpusťte v menší nádobě nebo hrníčku. Stačí dostatečně dlouho důkladně míchat a počkat, až voda dostane růžový nádech. Opravdu důkladně krystaly rozmíchejte, protože jinak vám zanechají na oblečení skvrny. Slejte roztok do kbelíku s dostatečně teplou vodou, namočte prádlo a kbelík zakryjte. Působit nechte, dokud není voda studená. Prádlo vytáhněte a důkladně propláchněte vodou. 

Mohlo by se vám líbit...