Jakých chyb se dopouštíme při výměně tlumičů?

Tlumiče do auta jsou jeho nedílnou součástí. Mají vliv na to, jak automobil zvládá zatáčky nebo jaké je na něj během cesty spolehnutí. Pokud patříte k jedincům, kterým se vozidlo nadzvedá po vjetí na hrbol nebo komu se automobil neudrží v zatáčce, pravděpodobně jsou tlumiče Audi nebo jiné značky připravené na výměnu. Doporučuje se s takovými tlumiči ještě zajet do servisu, kde se o výměnu postarají sami odborníci. 

Bohužel řada lidí si usmyslí, že tlumiče vymění sama. Jenže v takovém případě dochází k mnoha chybám, které bezpečnost při jízdě opravdu nijak neznásobí. Naopak tím, že se tlumiče vymění špatně se zvýší pravděpodobnost černých scénářů. 

Rázový utahovák používáme špatně

Jednou z nejčastějších chyb při výměně tlumičů je, že používáme rázový utahovák nevhodně. Tím, že nářadí použijeme špatně může dojít k poškození nejen tlumičů, ale podvozku jako celku. Hrozí také uvolnění matice uvnitř tlumiče. To může mít za následek vystřelení pístnice, a to následně vede k porušení těsnění a k úniku kapaliny z tlumiče. 

Jinými slovy – tento zákrok nás následně může vyjít daleko dráž, než kdybychom přenechali výměnu tlumičů na odbornících. 

Dotahujeme tlumiče na zvedáku

Zvedák je skutečně skvělým pomocníkem, s jehož pomocí můžeme lépe opravovat jednotlivé části vozidla. Jenže při výměně tlumičů s ním musíme umět také pracovat. Pokud se blíží konečné dotahování tlumičů, měli bychom vozidlo spustit na zem. Chybou je, když tlumiče dotahujeme, když ještě visí na zvedáku. Stejně tak spouštíme automobil k zemi, když se mění objímky nebo třmeny. 

Nekontrolujeme geometrii

Třetí častou chybou při výměně tlumičů svépomocí je, že vynecháváme kontrolu geometrie. Vyvážení kol je zkrátka velmi podstatné a nevyplácí se tento krok zanedbat. 

Mohlo by se vám líbit...