Jarní údržba motorky

Ještě, než začne teplota stoupat, je potřeba si přichystat všechno potřebné. Co budete pro údržbu motorky potřebovat? Nachystejte se na další sezónu. 

Ještě, než to začne

Dokud je venku ještě zima, můžete udělat generální úklid všech věcí, které na mašinu máte. Potřebujete nové boty na motorku, nebo vám stačí znovu očistit a ošetřit ty, co už máte? Jsou vaše chrániče v pořádku a nepotřebují vyměnit? Topná sezóna je ideální pro očistu a vyprání motorkářského oblečení. Když se pak venku oteplí, budete už mít vše nachystané, včetně moto rukavic.

Hadry bychom tedy měli, teď se vrhneme na mašinu. 

Servis před první vyjížďkou

Než se vydáme hltat první jarní kilometry, je potřeba stroj pořádně připravit a dopřát mu servis, který si skutečně zaslouží. Věnujte proto pozornost brzdám, pneumatikám, výbavě, motoru, baterii, provozním kapalinám i řetězu. 

Jak na to? 

Tlak v pneumatikách

Jako první zkontrolujte, zda je v pneumatikách potřebný tlak. Někdy se během doby, kdy mašina nejezdí, setkáme s netěsností pneu. Nyní je na čase to napravit. Doplňte tlak pneumatiky na hodnotu, kterou určuje jejich výrobce. Naleznete ji přímo na každé pneumatice. 

Kontrola brzd

Brzdy se samozřejmě nejvíce opotřebovávají při ježdění. Jestli ale máte stroj stát v hůře větrané garáži, nebo na místě, kde je vlhko, může se stát, že část brzd chytí rez. Zkontrolujte, zda je to i váš případ a pomocí brusného papíru přejeďte kotouče. Kontrolu si zaslouží i stav brzdových destiček – jsou sjeté stejně? Jestliže registrujete výrazné odchylky, je třeba zajistit servis brzdových třmenů. Zkontrolujte také množství brzdové kapaliny. 

Podařilo se vám v podzimním čase najít trochu času a pořádně vyčistit a namazat i řetěz? Výborně, nyní už nemusíte dělat nic. V opačném případě vás to čeká nyní. Když bude řetěz vyčištěný a namazaný, můžete přejít k další údržbě. Nyní je potřeba řetěz napnout tak, jak je u vašeho stroje předepsáno. Údaj opět naleznete přímo na vaší mašině – bude uveden na štítku na boku kyvné vidlice vašeho stroje.

Mohlo by se vám líbit...