Garnýže jako šperk vaší domácnosti

Výběr garnýží obvykle velmi podceňujeme. Důvodem je to, že jsme si příliš neuvědomili, že i garnýže mohou být šperkem domácnosti. Stejně jako šperky nosíme my lidé – dotváří náš vzhled, někdy mohou být dokonce dominantní – je mohou nosit i naše domácnosti. A jedním ze způsobů jsou právě garnýže na záclony. Už dávno se totiž nejedná jen o jednoduché tyče, na které zavěšujeme záclony a závěsy. Mohou být velice vkusné a krásné. 

Neobvyklé koncovky 

Jejich vzhled může velmi ovlivnit například to, jaké zvolíte koncovky. Pro dřevěné garnýže existují například koncovky krásně vybroušené – například do tvarů šišek či jiných ornamentů. Koupit si ale můžete i napodobeninu drahokamů nebo koncovky, které jsou vyzdobeny různými třpytivými kamínky. A ty už opravdu připomínají šperky v pravém slova smyslu. 

Pozor na mosaz 

Zvolit si mosazné garnýže do domácnosti může být zajímavou možností, jak přitáhnout pozornost na tuto část pokoje. Pamatujte ale na to, že by ji měly doprovázet i ostatní prvky ve vaší místnosti. Tak například kliky, úchytky nebo vodovodní kohoutek v kuchyni by neměly být v nerezové barvě. Je ideální, kdyby odpovídaly barvě vaší garnýže. 

Kolejnicové garnýže 

Velice pěkně v interiérech vypadají právě kolejnicové garnýže, které se používají u zavěšení do stropu. Nejedná se o tyč jako takovou, spíše o jakousi dráhu s kolejnicemi, na kterou jsou připevněny záclony či závěsy. Mohou být jednořadé až třířadé a jejich výhodou je to, že nejsou vidět. Délka záclon a závěsů tak může být po celé stěně: od shora až dolů. 

Správný výběr materiálů 

Už jsme naznačili, že materiál garnýží by měl odpovídat ostatním materiálům použitých v místnostech. Do přírodně laděných interiéru se skvěle hodí dřevo nebo jeho zdařilá imitace. Moderní prostory zase budou preferovat spíše kovy. Důležité je, že pokud je v jedné místnosti více oken, všechna by měla mít stejné typy garnýží a také záclon či závěsů. 

Mohlo by se vám líbit...