Jak snížit spotřebu při ježdění autem?

Zatímco někteří se snaží být ekologičtí a jezdí městskou hromadnou dopravou, jiní jsou spíše opakem – jezdí především v osobních automobilech, které nejsou vždy nejlevnější alternativou cestování. Sice v poslední době klesají ceny pohonných hmot na své minimum díky koronavirové krizi, na druhou stranu je to i tak zásah do financí a bylo by dobré vědět, jak případně snížit spotřebu při ježdění autem. Pojďme si tuto záhadu zodpovědět.  

Mnozí lidé se domnívají, že aby došlo k úspoře pohonných hmot, musí jezdit opravdu pomalu, ale samozřejmě tak to není. Člověk nemusí jezdit pomalu, aby došlo k úspoře pohonných hmot. Prozraďme si proto několik zásad, díky kterým hravě snížíte spotřebu u osobního automobilu.  

Máte dofouknutá kola? 

To naprosto základní, co musíte udělat, aby došlo k úspoře pohonných hmot, je dofouknout kola. Pokud dojde ke snížení jízdních odporů, tedy v tomto případě hlavně odporu valivého a aerodynamického, dojde rázem ke snížení spotřeby pohonných hmot. Kola si proto zkontrolujte a případně je dofoukněte na předepsaný tlak.  

Poslední průzkumy ukazují, že mnoho lidí jezdí na podhuštěných pneumatikách, což zvyšuje nejen valivý odpor, ale také i hluk a dochází i k většímu opotřebení pneumatik.  

Snažte se nebrzdit 

Respektive se snažte jezdit tak, jako kdybyste neměli žádné brzdy. To je další efektivní způsob, jak hravě snížit spotřebu pohonných hmot. Například pokud jedete z kopce, vyplatí se vyřadit a jet “bez pohonu”. Samozřejmě je v tomto případě nutné sledovat dobře okolní situaci v provozu, ne vždy je možné jezdit tímto způsobem.  

Pomalá jízda rovná se úsporná jízda? 

Tak to rozhodně není. Pomalá jízda rozhodně nerovná se úsporná jízda. Abyste uspořili, měli byste jezdit maximálně plynule. Brzdy používejte jenom v nejnutnějších situacích, využívejte co nejvíce setrvačnost auta, jak již bylo zmíněno výše. 

Mohlo by se vám líbit...