Jak vybrat kliky na branky a ke dveřím

Vybrat si venkovní kování není zrovna jednoduché. Nabídka na trhu je poměrně pestrá a člověk nad výběrem stojí a přemýšlí, co je pro něj nejvhodnější. Zejména pokud se vybírají kliky na branky nebo ke dveřím není ono přemýšlení zrovna snadnou záležitostí. Tyto venkovní neboli exteriérové prvky totiž musí splňovat zcela jiné nároky. Musí být odolné vůči korozi, ale také proti zlodějům, kteří by se skrze ně chtěli nevítaně dostat do našich domácností.  

Jelikož jsou kliky u vchodových dveří nebo u branek první překážkou pro mnohé zloděje, prozraďme si, co všechno je zapotřebí sledovat při její koupi.  

Odolnost i design rozhoduje 

Klíčovou vlastností každé kliky na branku nebo ke dveřím je jedno, a to zmiňovaná odolnost. Jelikož se jedná o exteriérový prvek, nesmí snadno podlehnout vnějším, okolním vlivům. Ne, opravdu není možné ven instalovat kliku zcela obyčejnou, pravděpodobně by co nevidět zrezivěla a tím se také zadrhávala.  

Ideální jsou kliky z nerezového materiálu, které mají vhodnou povrchovou úpravu. Nejen z toho důvodu bývají kliky masivnější. Tím se oslím můstkem dostáváme k celkovému designu, který je také rozhodujícím parametrem při výběru.  

Kliky musí ladit s vaším domem 

Pokud vybíráte venkovní kliky, měly by plně korespondovat se vzhledem vašeho domu. Nejen jejich nezničitelnost hraje při výběru prim. Jak již bylo zmíněno, tyto prvky domácnosti jsou daleko masivnější než jiné a může za to nejen jejich povrchová úprava. Jistý podíl na jejich masivním vzhledu mají i faktory bezpečí a ochrany prostoru. Aby nedošlo k nedovolenému vniknutí, kování bývá masivnější (někdy bývá ryze s koulí, nikoliv s klikou). 

I když mluvíme o exteriérovém prvku, při výběru se držte stylu, který vévodí zbytku vašeho domu. Neupínejte se na prvky, které jsou zcela “mimo mísu”. Zanechte styl, ve kterém jste se dům rozhodli zařídit i uvnitř. 

Mohlo by se vám líbit...