Klasika v botníku? Mary Jane

Slabost pro boty má spousta žen. Běžně se doma ukrývá na desítky párů tenisek, lodiček, sandálků, balerín a kozaček. Není co namítat. Kvalitní a hravé obutí je nedílnou součástí outfitu jako vlněný kabát nebo bílá košile. Proč se ale stále zapomíná na slavné Mary Janes?  

Pěkně od začátku  

Psal se rok 1902 a americký spisovatel Richard Felton Outcault nakreslil komiks pro děti. Vedle malého rošťáka Bustera zaujala i jeho sestra Mary Janes v roztomilých botičkách. O dva roky později už výtvarník podepisoval smlouvu o spolupráci se slavným návrhářem Georgem Warrenem Brownem. Světová výstava v Saint Louis se tak stala přelomovou a Buster se stalo samostatnou značkou a Mary Jane označením pro roztomilé botky.  

Netrvalo dlouho a ikonický pár bot chtěl mít každý. Velkou měrou se na jeho propagaci podílely celebrity a hvězdy tehdejší doby jako Shirley Temple, Coco Chanel, Madeleine Violet a Elsa Shiaparelli nebo po dvacetileté pauze v období druhé světové války slavná Twiggy. Dnes je to mimo jiné modelka Alexa Chung.  

Časem se přidali i další návrhářská esa a Mary Janes se objevily na přehlídkách Diora nebo Yves Saint Laurenta. Každý si je upravil k obrazu svému. Loboutin ponechal pásek a kulatou špičku a přidal jehlový podpatek, Manolo Blahnik zůstal více při zemi.  

Retro? Už dávno ne  

Ještě pár let zpátky byly tyto boty nedílnou součástí retro stylu. A při běžném nošení na sebe poutaly pozornost jako módní výstřelek. Dnes je situace mnohem klidnější a Mary James jsou naopak ukázkou elegance, nadčasovosti a povědomí o nestárnoucích trendech.  

Svěží vítr v botníku 

Základem je černá varianta, plochá podrážka nebo jen blokový podpatek do tří centimetrů a tenký pásek přes nárt. Nebojte se ale ani obuvi na vysoké noze nebo vyššího počtu řemínků a výrazných barev a materiálů. Skvěle vypadá tmavě červený nebo zelený satén se štrasovou ozdobou.  

Mohlo by se vám líbit...